30 października 2013

Ściąganie należności

Ściąganie należności to czynności niewdzięczne, bowiem związane są z naruszeniem pierwotnego terminu zapłaty za dane świadczenie obecnego już wierzyciela. Niemniej można je choć w zasadniczej części sprowadzić do formy nie tak dotkliwej stronie zwlekającej z regulacją i stronie prowadzącej postępowanie w imieniu wierzyciela - windykacji. Mamy dwie metody windykacyjnego postępowania. Jedna jest polubowna. W tym przypadku firma windykacyjna kontaktuje się z dłużnikiem w celu dobrowolnego/polubownego rozwiązania kwestii. Zależy od dłużnika to, czy sprawę będzie można prowadzić na tej ścieżce. Jeśli przejawia dobrą wolę do spłaty swojego zobowiązania, wtedy tylko organom windykacyjnym pozostają monity spłat. Gdy tak się nie dzieje i dłużnik nie wywiązuje się ze spłaty zobowiązania, mamy wtedy do czynienia z windykacją sądową. Opiera się ona na skierowaniu sprawy do sądu. Wówczas dłużnik dostaje nakaz spłaty. Jeśli tego nie zrobi w ustalonym terminie, to ściągnięcia należności dokona komornik.

8 października 2013

Monitoring należności

Monitoring należności to usługa polegająca na nadzorowaniu płatności za produkty, towary i usługi świadczone przez podmiot zwracający się do innego podmiotu, zajmującego się wspomnianym monitoringiem. Celem monitoringu jest zminimalizowanie opóźnień w płatnościach takich kontrahentów pierwszego podmiotu oraz uniknięcie ryzyka ich niewypłacalności. Cała czynność bazuje na połączeniu profesjonalnego nadzoru nad spływem należności, wywiadu kapitałowego wśród kontrahentów z elementami windykacji w sposób nie naruszający elementarnych relacji firmy współpracującej z podmiotem monitorującym z jej klientami. Monitoring taki ma za zadanie czuwać nad spływem płatności zgodnie z terminami określonymi w fakturach, łącząc łagodne elementy windykacji polubownej w przypadku opóźnień. Bierze też udział w sporządzaniu raportów pomagających ocenić stopień ryzyka związanego z należnościami. W przypadku pojawienia się możliwości zadłużenia danego klienta firmy z aktywnym monitoringiem, organ monitorujący przygotowuje sprawę do postępowania windykacyjnego.

7 października 2013

Odzyskiwanie należności

Każdej osobie mającej poświadczenie o przypadku udzielenia komuś jakiejś korzyści (bezpośrednio pieniężnej bądź towaru, mającego swą wycenioną równowartość) z zobowiązaniem drugiej osoby do zapłaty za nią, należy się prawo dochodzenia do odzyskania należności z tego tytułu, w przypadku, kiedy druga strona uchyla się ostatecznie od tej zapłaty. Do działania winien wtedy przystąpić organ windykacyjny, na wniosek osoby dążącej do odzyskania należności. Uprawniona osoba do odzyskania przysługującej jej należności staje się wierzycielem, a przyznawane prawo postępowania na drodze do odzyskania świadczenia pieniężnego zwane będzie wierzytelnością. Windykacja przysługuje organowi pośredniczącemu między stronami, a w imieniu wierzyciela - windykatorowi, jednostce o stosownych referencjach i znajomości przysługujących mu środków mocą obowiązujących w prawie zapisów ustawowych. Środkiem w toku postępowania windykacyjnego jest założenie o polubownym załatwieniu kwestii spłat należności, tak, by nie musieć odwoływać się każdorazowo ze sprawą na drogę sądową.

1 października 2013

Windykacja

Windykacja należności pieniężnej nie jest kwestią przyjemną dla strony dłużnej, w ogólnym postrzeganiu społecznym zaś nadano jej jednoznacznie pejoratywne skojarzenie. Nie jest to jednak w dzisiejszych realiach sprawa przedstawiająca się aż tak czarno-biało. Słowo windykacja bowiem odnosi się ściśle do mechanizmu dochodzenia roszczeń ze strony domagającej się spłaty zaległości, z użyciem środków polubownych, szukaniem dróg kompromisowych, by tylko zapewnić sobie możność odzyskania określonych kwot. Dopiero dalszym krokiem jest windykacja sądowa, opierająca się na nakazie zapłaty z wyroku organa sądowego, przymusowa z zastosowaniem egzekucji komorniczej. Windykacja jest mechanizmem polubownym, obecnie odbywa się na dwojakich ścieżkach: za bezpośrednim kontaktem w miejscu przebywania dłużnika sprawdzaniu podlega własność przy zastosowaniu określonych w obowiązującym prawie stosownych środków. odbywa się to nierzadko przy wykorzystaniu pomocy pośrednika, mianowicie. konkretnej firmy windykacyjnej. Coraz powszechniej też procedury realizuje się windykacją telefoniczną przy udziale wykwalifikowanego "personelu call center", kontaktującego się z dłużnikiem i nakłaniającego go do spłaty długu. Egzekucja sądowa, także forma windykacji, realizowana w ostateczności, wobec niemożności ustalenia dialogu, w tym zobowiązań ze strony zalegającego o woli uregulowania zadłużenia prowadzona zostaje za podstawą prawnego nakazu. Nad dłużnikiem w tej sytuacji wisi już zagrożenie sankcją karną, z pozbawieniem wolności włącznie. Niemniej nie powinno leżeć w interesie niespłacającego zadłużonego, by narażać się na takie "nieprzyjemności". Przed windykatorem czy też inni pośrednikami stoi cel, by pomóc uregulować należności bez posiłkowania się wyrokiem sądowym.

26 września 2013

Firmy windykacyjne

Ponieważ w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi popada w długi, windykacja należności czy wierzytelności staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Zadłużone są liczne przedsiębiorstwa, ale też przede wszystkim zwykłe osoby prywatne. Również z tego powodu w znacznej części dużych firm i przedsiębiorstw istnieją odpowiednie działy, odpowiedzialne za windykację należności.

Często wspierają je zewnętrzne firmy windykacyjne. W dzisiejszych czasach na rynku jest bardzo dużo firm, zajmujących się windykacją długów. Takie instytucje zajmują się między innymi redagowaniem i wysyłaniem do dłużników pism, mających za zadanie ponaglenie go do spłacenia długu. Firmy windykacyjne nierzadko korzystają również z usług call center. Wierzytelności są w takim wypadku odzyskiwane za pomocą pracowników, którzy kontaktując się z dłużnikiem, próbują nakłonić go do polubownej spłaty długu. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ jest ono szybsze i tańsze niż wytaczanie sprawy sądowej, za którą trzeba zapłacić, także w wypadku, gdy wierzytelności są nieściągalne.

Jak działają firmy windykacyjne? W momencie gdy wierzyciel podpisuje umowę z firmą windykacyjną, powinien on także przekazać jej uzyskany sądownie wyrok nakazu zapłaty. Druga możliwość to zwrócenie się do sądu z prośbą o przekazanie długu odpowiedniej firmie. Firma windykacyjna przejmując dług, jest zobowiązana do odzyskania go wszelkimi możliwymi sposobami zgodnymi z obowiązującym w danym państwie prawem.

23 września 2013

Monitoring należności - na czym polega?

W czasach kryzysu prawie wszystkie firmy i przedsiębiorstwa mają trudności z egzekwowaniem długów od swoich klientów. Dlatego też firmy windykacyjne oferują usługę, określaną jako monitoring należności. Takie usługi ciągle zyskują na znaczeniu, ponieważ powszechnie wiadomo jak ważna dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest płynność finansowa.

Skuteczny i efektywny monitoring należności poprzedza czynności windykacyjne i polega na częstym kontakcie telefonicznym z klientem, na przypominaniu mu o upływających terminach płatności czy badaniu poziomu zadowolenia z usługi. Monitoring należności opiera się także na kontroli wysokości uiszczanych wpłat. Są to działania prewencyjne, zapobiegające powstawaniu nieuregulowanych płatności. Dzięki temu można na bardzo wczesnym etapie uniknąć sytuacji, w których następuje opóźnienie wpłaty.

Monitoring należności ma na celu motywowanie i dyscyplinowanie klientów do regularnych płatności. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż eliminuje ryzyko strat i przeciwdziała powstawaniu zatorów płatności.

W wypadku gdy termin zapłaty minął, firma windykacyjna rozpoczyna wysyłanie pism ponaglających do zapłaty oraz powinna poinformować dłużnika o konsekwencjach jego działania. Jeśli te zabiegi nie przyniosą pożądanych rezultatów, co raczej należy do rzadkości, następuje windykacja należności.

Monitoring należności jest zalecany przedsiębiorstwom, które nie lubią ryzykować, chcą mieć kontrolę nad terminami i wysokością uiszczanych wpłat. To zapewnia im stabilność oraz płynność finansową.

20 września 2013

Sprzedaż faktur

Czas mija, a klient nadal nie spłacił zobowiązania, unika kontaktu, nie odbiera telefonów i nie reaguje na pisemne wezwania wzywające do zapłaty? Większość przedsiębiorstw w Polsce ma ten problem. Samodzielne ściąganie należności nie zalicza się do łatwych zadań. W takiej sytuacji dobrym wyjściem może być sprzedaż faktur czy wierzytelności. Na rynku jest to nowe zjawisko, jednak powstało już sporo firm, zajmujących się skupem wierzytelności i należności. Ich celem jest dojście do ugody między wierzycielem a dłużnikiem, monitoring należności oraz ich skuteczna windykacja.

Sprzedaż faktur przed terminem wymagalności to bardzo atrakcyjna alternatywa dla faktoringu, korzystna zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ w wypadku sprzedaży faktur nie trzeba spełniać wymogów, określających wysokość obrotów lub poziom wartości przychodów firmy.

Na czym właściwie polega sprzedaż faktur? Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość sprzedaży nawet pojedynczych faktur. Dane przedsiębiorstwo sprzedaje należności wynikające z faktur przed terminem wymagalności i, co najważniejsze, otrzymuje nawet do 95 % wartości niezapłaconej faktury już w chwilę po zaakceptowaniu umowy ze stosowną firmą zajmującą się skupem i ściąganiem należności. Dzięki temu firma może rozliczyć te faktury, zachowując porządek w dokumentacji. Sprzedaż faktur i wierzytelności odbywa się w Internecie – wystarczy zarejestrować się w jednym z wielu służących do tego serwisów.

W dzisiejszych czasach – w czasach kryzysu – sprzedaż faktur będzie z pewnością kuszącym sposobem na uniknięcie zatorów płatności.

19 września 2013

Co może windykator?

Każda instytucja finansowa oraz przedsiębiorcy mają prawo zlecić firmie windykacyjnej ściąganie należności. W niniejszym artykule w krótki sposób podsumujemy prawa i obowiązki posiadane przez firmy windykacyjne.

Windykator nie jest komornikiem, jego rola ogranicza się do wysyłania ponagleń, a w ostateczności do skierowania sprawy na drogę sądową. Zadaniem windykatora jest odzyskanie pieniędzy więc warto pójść na ugodę nie obciążając się tym samym kosztami sądowymi. Firmy windykacyjne działają zgodnie z kodeksem karnym i kodeksem etyki windykatorów pole ich działań w stosunku do chociażby komorników jest bardzo ograniczone. Windykator nie ma prawa w żaden sposób nękać dłużnika, zastraszać ani tym bardziej używać przemocy. Odzyskiwanie długu
ogranicza się do ponagleń, jeśli windykator próbuje wejść do mieszkania bez zgody właściciela należy zawiadomić odpowiednie służby.

Pole działania windykatorów jest bardzo ograniczone jeśli łamią prawo należy zawiadomić prokuraturę. Mimo wszystko od długu się nie ucieknie, bez względu na działania windykacyjne należy zrobić wszystko, aby spłacić wszystkie należności, gdyż będą one tylko narastały.

18 września 2013

Planowanie finansów

Plan finansowy to droga, która pozwoli Ci określić twoją aktualną sytuację finansową, cel który chcesz osiągnąć oraz wymagania cel stał się rzeczywistością.Należy przede wszystkim pamiętać, że planowanie finansowe można rozpocząć w każdej chwili, bez względu na wiek. Przyszłość jest zbyt ważna - wielu ludzi popełnia błędu, gdyż nie są świadomi sytuacji, w której się znajdują oraz nie posiadają określonego celu. Plan finansowy zależnie od upodobań może być bardzo szczegółowy lub mieć luźną strukturę. Bez względu na podejście twój plan finansowy powinien zawierać szczery opis twojej aktualnej sytuacji finansowej. Nie możliwe jest przewidzenie przyszłości dlatego nie bój się go zmieniać w przyszłości zgodnie z twoją aktualną sytuacją. Plan finansowy nie powinien uwzględniać tylko inwestycji, powinny być one najważniejszą częścią planu, ale także wszystkie dodatkowe źródła dochodu. Jeśli masz problem to warto zwrócić się do doradcy finansowego, który odpowiednio pokieruje i upewni nad poprawnością podejmowanych decyzji.

13 września 2013

Oszczędności Polaków

Z badań przeprowadzonych na terenie kraju wynika, że Polacy nie należą do osób, u których oszczędzanie leży w nawyku. Często tłumaczą się zbyt niskimi zarobkami. Niestety brak przechowywanych pieniędzy w bankach wiąże się z konsekwencjami, do których z pewnością może należeć utrudnione zdobycie kredytu. Finanse to wciąż pięta achillesowa dużej części społeczeństwa. Martwimy się o własne dochody, ale wciąż nie do końca wiemy jakie rozwiązanie byłoby dla nas najlepsze. Wydaje się jakbyśmy pozostawali o krok do tyłu w stosunku do zmian gospodarczych, które występują na terenie naszego kraju. Ten problem dotyczy jednak osób, które z rachunkowością, bankowością i przedsiębiorstwami mają niewiele do czynienie. Same natomiast przedsiębiorstwa mają całkiem spore pole do popisu. W swoich działaniach wykorzystują przykładowo sprzedaż faktur, dzięki której mają możliwość możliwość natychmiastowego otrzymania gotówki, którą mogą dalej inwestować w realizację kolejnych zamówień. Zajmują się także sprzedażą wierzytelności, jak i skupem wierzytelności. Na czym to właściwie polega? Otóż przedsiębiorcy, którzy posiadają nieściągnięte należności mogą je sprzedać. Szybka sprzedaż swoich wierzytelności jest czasem korzystniejsza od długotrwałej windykacji. Wiele jednak zależy od ceny i aktualnej płynności finansowej wierzyciela. Skup należności przerzuca całe ryzyko odzyskania pieniędzy na firmę windykacyjną, dlatego muszą one unikać zakupu niepewnych roszczeń. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wierzycieli, którzy nie mają czasu ani ochoty domagać się ściągnięcia należności. Zwłaszcza, że czasami windykacja należności przeciąga się na długi czas, który sprzyja jednak dłużnikowi. Jak widać przedsiębiorstwa starają się znajdywać wszelkie możliwe rozwiązania zaistniałych sytuacji, które często wiążą się z ryzykiem. Jednak bez niego ich rozwój na pewno nie mógłby być tak ekspresywny.

12 września 2013

Windykacja

Windykacja to pojęcie ogólnie znane społeczeństwu. Jednak, by przybliżyć trochę ten temat zacznę od stworzenia definicji tego słowa. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że pochodzi ono z łac. vindicatio, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza obronę konieczną, dochodzenie roszczeń, a nawet zemstę. Polega na dochodzeniu własności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Czynności te mają doprowadzić dłużnika do wykonania zobowiązania wobec wierzyciela. Windykacja długów dzieli się na dwa typy: polubowną i sądową. Praktyka pokazuje, że w Polsce windykacja wierzytelności drobnych zazwyczaj kończy się na wysyłaniu do dłużnika pism, nakłaniających go do spłacenia powstałych długów. Jeżeli chodzi o tzw. dłużników trudnych sankcją może być nawet postępowanie karne. Dług po pewnym czasie ulega przedawnieniu. Nie oznacza to, że zadłużenie przestaje istnieć, lecz nie może być już przymusowo wyegzekwowane np. przed sądem. Nie jest to jednak wszystko takie proste jak mogłoby się wydawać. Otóż bieg przedawnienia może zostać przerwany. Stanie się tak, gdy zwrócimy się np. do banku z prośbą o anulowanie odsetek, czy też o rozłożenie długu na mniejsze raty. Ty samym dajemy do zrozumienia, że zdajemy sobie sprawę z posiadania czyjeś własności, dlatego od tego momentu bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo. Tak samo dzieje się, gdy wierzyciel wniesie sprawę do sądu, w celu odzyskania swoich wierzytelności.

9 lipca 2013

Nosił dłużnik razy kilka...

Kto nie ma dość dawania po raz kolejny „ostatniej szansy”? Zamiast niepotrzebnych emocji chcemy ze wszystkim uporać się z uśmiechem na ustach. Ktoś nie zapłacił w terminie? Trudno, czasem tak się zdarza. Każdy z nas jest tylko człowiekiem i czymś naturalnym okazuje się popełnianie błędów. Jednak co powinniśmy zrobić, kiedy taka sytuacja powtarza się nagminnie, powiedzmy... przy co drugiej transakcji albo i częściej?

Czy bezczynność i „pozostawienie spraw własnemu biegowi” okazują się dla firmy korzystną decyzją? Niejednokrotnie takie działania okazują się nie tyle bezowocne, co wręcz szkodliwe. Dlatego każdy z nas powinien się zastanowić, czy logiczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla naszych finansów nie okazałoby się skorzystanie z usług firmy zajmującej się windykacją należności. Dla osób decydujących się na taki krok, doskonałym partnerem okaże się firma windykacyjna, spółka zajmująca się wspomaganiem przedsiębiorców w odzyskiwaniu ich własności. Do ich mocnych stron należą: wieloletnie doświadczenie, indywidualne podejście do klienta, konsekwentne wywiązywanie się z umowy, szybkość oraz precyzja świadczonych usług. Nieważne, czy w swojej branży stawiamy pierwsze kroki, czy na swoje miejsce na rynku pracowaliśmy przez lata, możemy liczyć na pełen profesjonalizm ze strony firmy windykacyjnej. To my ustalimy podstawowe warunki windykacyjne, dzięki czemu nasze sumienie pozostanie czyste i nareszcie odzyskamy wewnętrzny spokój.

8 lipca 2013

W imię oszczędności czasu

W celu zapewnienia spokojnego, acz prężnego rozwoju Twojemu przedsiębiorstwu warto skorzystać z pomocy w ściąganiu należności. Tylko profesjonalne spółki zapewniają fachową windykację należności, której przebieg jest uzależniony indywidualnie od każdego przypadku. Założenie firm windykacyjnych to maksymalizacja Twojego zadowolenia z oferowanych kompleksowo usług przy minimalizacji czasu, który musisz poświęcić na dokonanie niezbędnych formalności.
Powyższa możliwość skierowania jest do tych, którzy napotykają utrudnienia w egzekwowaniu wierzytelności – to znaczy do średnich i małych firm oraz tych, kwalifikujących się do skali mikro. Każdy potencjalny partner może liczyć na profesjonalne potraktowanie swojego problemu, a także na rozwiązanie go w jak najszybszym terminie. Spółka powierzone zadania wywiązuje w sposób wytrwały i konsekwentny, dzięki czemu cieszy się uznaniem zarówno w kraju jak i za granicą. Od początku istnienia na rynku, tj. od 18 lat, skupia wokół siebie pracowników oraz doradców wykazujących się doskonałą znajomością procesów i technik niezbędnych przy świadczeniu prezentowanych usług. Zawiązując współpracę, otrzymujesz gwarancję zajęcia się przez firmę windykacyjną wszelkimi negocjacjami z dłużnikami.

24 czerwca 2013

Windykacja ma sie dobrze

Windykacja to jedna z niewielu branż odpornych na ogólnoświatowy kryzys. Podczas gdy większość firm redukuje zatrudnienie, firmy windykacyjne, je zwiększają. Powodem takiego postępowania jest nieustannie rosnąca liczba dłużników.

W ciągu pięciu lat liczba klientów podwyższonego ryzyka zwiększyła się o 132 proc. - w 2007 r. było niespełna 950 tys. osób spóźniających się z zapłatą raty kredytowej czy rachunku za gaz, obecnie jest to ponad 2,2 mln. osób

Od ostatnich miesiącach zobowiązania Polaków wzrosły o 3 proc. i osiągnęły poziom 37,03 miliarda złotych.

Aż 61 proc. zaległych płatności to kwoty poniżej 5 tys. zł. Średnie zadłużenie na głowę jest jednak dużo wyższe. Na koniec września 2012 roku wyniosło ona 16 715 zł.

Zgodnie z danymi InfoDług najbardziej zadłużony Polak pochodzi z woj. mazowieckiego. W ciągu trzech miesięcy jego dług urósł o 3,5 mln zł i nieuchronnie zbliża się do 100 mln zł. Tak szybki przyrost długu jest wynikiem rosnących odsetek. Drugą pozycję na liście najbardziej zadłużonych zajmuje mieszkaniec woj. dolnośląskiego - jest winien połowę tego co lider. We wszystkich przypadkach źródłem długów najbardziej zadłużonych dziesięciu Polaków są niespłacone kredyty mieszkaniowe, kredyty na zakup papierów wartościowych i niespłacone pożyczki.

13 czerwca 2013

Dług publiczny

Dług publiczny (albo zgodnie z definicją ustawową „państwowy dług publiczny”) – obejmuje nominalne zadłużenie podmiotów sektora finansów publicznych, ustalone po wyeliminowaniu przepływów finansowych pomiędzy podmiotami należącymi do tego sektora (skonsolidowane zadłużenie brutto), zaciągnięte z następujących tytułów:
  • papiery wartościowe opiewające wyłącznie na świadczenia pieniężne (poza papierami udziałowymi),
  • pożyczki (w tym papiery wartościowe, których zbywalność jest ograniczona),kredyty,
  • przyjęte depozyty,
  • zobowiązania wymagalne (tzn. zobowiązania, których termin płatności minął, a które nie zostały przedawnione lub umorzone).
Na dzień dzisiejszy dług publiczny wynosi ponad 857 mld złotych, co w przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski wynosi ok 23tys zł. Prawie połowa długu publicznego powstała w ciągu ostatnich 10 lat. Jeszcze w 2000 roku polski dług publiczny wynosił 365 mld zł (w cenach stałych z 2010 roku), a do końca 2010 roku ma osiągnąć poziom 751 mld zł. Szybki przyrost długu publicznego w ciągu ostatnich 3 lat wynika z dwóch przyczyn:
  • Kryzysu gospodarczego na świecie i spowolnienia gospodarczego w Polsce, co spowodowało spadek wpływów z podatków i wzrost wydatków (np. na zasiłki dla bezrobotnych).
  • Obniżki podatków i składek przez poprzedni rząd. Nie towarzyszyło jej proporcjonalne obniżenie wydatków publicznych, a w efekcie olbrzymią dziurę budżetową trzeba łatać pożyczkami oraz przychodami z prywatyzacji.

5 czerwca 2013

Windykacja należności - zmora XXI wieku!

Dlaczego windykacja należności jest taka trudna? Dotyczy sporej części społeczeństwa a większość z tych osób posiada więcej niż jeden dług. Spłata kilku wierzytelności jest bardzo uciążliwa i w tym momencie wkracza najczęściej firma windykacyjna, która skupiła nasz dług i jej zadaniem jest ściągniecie należności. Monitoring należności jest usługą skierowaną do przedsiębiorstw, które ze względu na masowy charakter prowadzonej działalności, mają problemy z nieterminowym regulowaniem należności przez swoich klientów. Skuteczna windykacja długów w Polsce najczęściej dotyczy drobnych wierzytelności w oparciu o windykację polubowną.

12 kwietnia 2013

Komornik a windykacja

Choć te dwa wyrazy dzieli prawie pół alfabetu, to rzeczy, które one opisują, są z sobą bardzo związane. Windykacja, krótko mówiąc, polega na dochodzeniu w sposób określony w przepisach ustawodawczych swoich praw do rzeczy lub zapłaty. Windy kacja należności prowadzi do sytuacji, w której biorą udział przynajmniej dwie strony. Cho dzi o osobę zadłużoną u kogoś, komu prawnie na leży się to, czego osoba zadłużona w danym momencie nie ma. Stro nami tej sytuacji jest wymieniony dłużnik oraz wierzyciel. Czasami może także pojawić się faktor, a wiec pośrednik między wierzycielem a dłużnikiem.

Zada niem firmy faktoringowej jest ściąganie należności w interesie faktoranta, czyli klienta firmy factoringowej, której pomysłem na interes jest skup wierzytelności. Może on przyjmować różne formy w zależności od tego, jakie firma faktoringowa chce podjąć ryzyko w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić wierzytelności. Stąd mamy faktoring pełny, kiedy wspomniane ryzyko jest podejmowane przez faktora, faktoring niepełny, kiedy ryzyko nie jest podejmowane, oraz faktoring mieszany, kiedy faktor przejmuję ryzyko niewypłacalności dłużnika tylko do określonej kwoty.

Zatem windykacja może w rzeczywistości różnie wyglądać. A co ją łączy z komornikiem? No wła śnie to, że może sprowadzać się do działań prowadzonych przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest komornik. W końcu jego zadaniem jest m.in. ściąganie opłat od dłużników.

8 kwietnia 2013

Jak radzić sobie z długami?

Nie da się ukryć, że żyjemy wszyscy w czasach kryzysu i wydanie każdej ciężko zarobionej złotówki przychodzi nam z wielkim trudem. Mimo to, wielu z nas nie przeszkadza to w wychodzeniu na szalone zakupy i często bezmyślnemu trwonieniu pieniędzy, co często kończy się nie tylko wyrzutami sumienia ale przede wszystkim rosnącym zadłużeniem. Jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim, nie należy wpadać w panikę. Co prawda, posiadanie zobowiązań finansowych nie należy do najprzyjemniejszych uczuć, jednak, jako dorośli ludzie, musimy wziąć odpowiedzialność w swoje ręce i trzeźwo ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy. Warto w tym celu sporządzić listę naszych miesięcznych wydatków aby uświadomić sobie na co przeznaczamy najwięcej funduszy i zastanowić się czy aby na pewno musimy wydawać na nie aż tyle. Nie potrzebujemy przecież kolejnej pary nowych firmowych butów ani cotygodniowych wizyt u kosmetyczki. Często zdarza się również, że wiele płatnych atrakcji możemy zafundować sobie sami za darmo lub w dużo niższej cenie: wystarczy się tylko dokładnie rozejrzeć i uruchomić wyobraźnię.

Kiedy już będziemy wiedzieli gdzie szukać oszczędności, możemy przejść do działania i rozpocząć akcję „oszczędzanie”. Aby dokładniej zmotywować się do regularnego odkładania określonych kwot możemy przyznawać sobie niewielkie nagrody lub wizualizować cel, do którego zbliżają nas oszczędności (weekendowa wycieczka lub nowy telewizor działają najlepiej).

A kiedy już uda się nam nie tylko spłacić swoje zobowiązania, ale także odłożyć jakąś ponadprogramową kwotę nie zapominajmy, aby nie wracać do błędów przeszłości i nie zadłużyć się po raz kolejny.

25 marca 2013

Windykacja należności

Windykacja należności nie musi być walką z wiatrakami Od pewnego śledzę proces windykacyjny w mojej firmie, oczywiście chodzi o odebranie długu. Spóźnienia spłat w dobrze prosperujących firmach to codzienność. Ostatnio podpisałem umowę ze świetną firmą windykacyjną, która szybko i sprawnie ściąga moje długi. Wiadomym jest, że windykacja należności nie zawsze musi należeć do przyjemności. Często prosiłem się wielokrotnie swoich dłużników, starałem się to rozwiązać na różne sposoby. Najbardziej trafną decyzją jednak była windykacja wierzytelności przez specjalistów. Firmy windykacyjne przede wszystkim poszukują najbardziej bezproblemowego porozumienia z firmą, która ma u nas dług. Wyspecjalizowana kadra w takiej firmie, jest w stanie wynegocjować takie warunki, aby mój interes był zachowany, żebym mógł spokojnie spać i sam nie zbankrutować. Taka firma pomaga też dłużnikom. Pokazuje im rozwiązania, a po ich zastosowaniu są w stanie podnieść swoje firmy do dawnego obrotu i wtedy już płynność finansów mam zapewnioną. Tworzy się piramida korzyści. Pomóż sobie i swojej firmie, windykacja to jest jedno z narzędzi, które poprowadzi twoją firmę w dobrą stronę. Pamiętajmy nie unikać swoich dłużników, skoro ktoś ma długi to z jakiegoś powodu, można pomóc ten powód jakoś zniwelować. Windykacja należności to przyszłość w twoim przedsiębiorstwie.

22 marca 2013

Proces windykacji

Proces windykacji powinien znać dobrze każdy przedsiębiorca. Co jest najważniejsze i w czym się nie zgubić? Jak wiadomo każda firma ma swoje wzloty i upadki. Jeżeli nasza firma prosperuje dobrze i sprzedaż rośnie musimy pamiętać o monitoringu należności. Często nabywcy się tłumacza, że towar zalega u nich na magazynie i nie mogą wypłacić nam pieniędzy. Ściganie należności staje się codziennością. Jeżeli windykacja należności nie jest zadowalająca i pracownik, się nie wyrabia ze ściąganiem należności warto sięgnąć porady u specjalistów, którym możemy sprzedać faktury.

Coraz częściej ściganie należności wiąże się ze sprzedażą faktur firmie, która się specjalizuje w skutecznej windykacji. Taka windykacja należności jest bardzo popularna, za pewną procentową kwotę dostajemy szybko nasze pieniądze. Monitoring należności wcale nie musi być trudny, przeterminowane faktury pokaże nam każdy program. Pracownik, który posługuje się skutecznie windykacją, może podjąć decyzje o ściganiu należności.

Pewnie wszystkich interesuje jak ściągnąć należności. Nie należy się bać windykacji długów. Taka firma negocjuje z naszym dłużnikiem, przekonuje go do tego, aby nasze interesy nie ucierpiały. Sprzedaż wierzytelności w tym przypadku jest jak najbardziej wskazana, jak trafiamy na upartego klienta, który wiecznie jest ścigany za należności, skuteczna windykacja to sukces dla twojej firmy. Warto zastanowić się dwa razy, ponieważ jeżeli dzisiaj on jest tobie winny pieniądze, to jutro ty możesz być też komuś winien. Ściganie należności w dzisiejszym świecie nie jest niczym abstrakcyjnym, mamy wiele narzędzi i warto sprzedać fakturę czy monitorować należności, żeby sprawnie rozwijać swoją działalność.

18 marca 2013

Windykator

Windykacja to szeroko rozumiane negocjacje i mediacje, toczone z dłużnikami w celu uzyskania należnych wierzycielowi środków. Windykator, aby działać sprawnie, powinien swoim zachowaniem i wyglądem wzbudzać zaufanie oraz przychylność osób, z którymi się spotyka. Coraz częściej zatem spotykamy w tym zawodzie kobiety, które nie sprawiają wrażenia groźnych, ale potrafią być zarazem silne i zdeterminowane, by osiągnąć zamierzony cel. W przypadku, gdy windykator chce jak najszybciej rozwiązać powierzoną mu sprawę z korzyścią dla wierzyciela, liczy się głównie siła argumentu, a nie argument siły. Skuteczna windykacja opiera się głównie na umiejętności słuchania oraz wykorzystaniu zgromadzonej wiedzy, dotyczącej dłużnika i okoliczności sprawy, w celu rzeczowego przekonania dłużnika do swoich racji. By zostać windykatorem, nie wystarczy posiadać wiedzę z zakresu prawa i finansów. Windykacja należności to pewnego typu gra z klientem, która wymaga od nas odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna przede wszystkim umieć kontrolować swoje emocje, by nie zdradzać przeciwnikowi swoich potencjalnych słabości. Oprócz tego trzeba mieć świadomość, że windykacja wierzytelności to ogromna odpowiedzialność. Żeby umiejętnie prowadzić powierzone nam sprawy, musimy dobrze radzić sobie ze stresem, który jest nieodłącznym problemem wszelkich spraw finansowych. Dobrze, gdy osoba na takim stanowisku obdarzona jest zmysłem analitycznym, pozwalającym na szybką ocenę dynamicznie zmieniających się sytuacji. Efektywna windykacja wierzytelności jest również możliwa dzięki przemyślanej manipulacji ludźmi. Modulacja głosem, ograniczona gestykulacja czy spokojna mimika twarzy mimo swej pozornej niewinności potrafią zdziałać cuda i przekonać do siebie nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika. Pamiętając o wszystkich wyżej wspomnianych wyznacznikach, nie zapominajmy o jednym i prawdopodobnie najważniejszym: że dobry windykator to taki, który jest przede wszystkim skuteczny.