18 marca 2013
Windykator
Windykacja to szeroko rozumiane negocjacje i mediacje, toczone z dłużnikami w celu uzyskania należnych wierzycielowi środków. Windykator, aby działać sprawnie, powinien swoim zachowaniem i wyglądem wzbudzać zaufanie oraz przychylność osób, z którymi się spotyka. Coraz częściej zatem spotykamy w tym zawodzie kobiety, które nie sprawiają wrażenia groźnych, ale potrafią być zarazem silne i zdeterminowane, by osiągnąć zamierzony cel. W przypadku, gdy windykator chce jak najszybciej rozwiązać powierzoną mu sprawę z korzyścią dla wierzyciela, liczy się głównie siła argumentu, a nie argument siły. Skuteczna windykacja opiera się głównie na umiejętności słuchania oraz wykorzystaniu zgromadzonej wiedzy, dotyczącej dłużnika i okoliczności sprawy, w celu rzeczowego przekonania dłużnika do swoich racji.
By zostać windykatorem, nie wystarczy posiadać wiedzę z zakresu prawa i finansów. Windykacja należności to pewnego typu gra z klientem, która wymaga od nas odpowiednich predyspozycji osobowościowych. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna przede wszystkim umieć kontrolować swoje emocje, by nie zdradzać przeciwnikowi swoich potencjalnych słabości. Oprócz tego trzeba mieć świadomość, że windykacja wierzytelności to ogromna odpowiedzialność. Żeby umiejętnie prowadzić powierzone nam sprawy, musimy dobrze radzić sobie ze stresem, który jest nieodłącznym problemem wszelkich spraw finansowych. Dobrze, gdy osoba na takim stanowisku obdarzona jest zmysłem analitycznym, pozwalającym na szybką ocenę dynamicznie zmieniających się sytuacji.
Efektywna windykacja wierzytelności jest również możliwa dzięki przemyślanej manipulacji ludźmi. Modulacja głosem, ograniczona gestykulacja czy spokojna mimika twarzy mimo swej pozornej niewinności potrafią zdziałać cuda i przekonać do siebie nawet najbardziej zagorzałego przeciwnika.
Pamiętając o wszystkich wyżej wspomnianych wyznacznikach, nie zapominajmy o jednym i prawdopodobnie najważniejszym: że dobry windykator to taki, który jest przede wszystkim skuteczny.