Choć te dwa wyrazy dzieli prawie pół alfabetu, to rzeczy, które one opisują, są z sobą bardzo związane. Windykacja, krótko mówiąc, polega na dochodzeniu w sposób określony w przepisach ustawodawczych swoich praw do rzeczy lub zapłaty. Windy kacja należności prowadzi do sytuacji, w której biorą udział przynajmniej dwie strony. Cho dzi o osobę zadłużoną u kogoś, komu prawnie na leży się to, czego osoba zadłużona w danym momencie nie ma. Stro nami tej sytuacji jest wymieniony dłużnik oraz wierzyciel. Czasami może także pojawić się faktor, a wiec pośrednik między wierzycielem a dłużnikiem.
Zada niem firmy faktoringowej jest ściąganie należności w interesie faktoranta, czyli klienta firmy factoringowej, której pomysłem na interes jest skup wierzytelności. Może on przyjmować różne formy w zależności od tego, jakie firma faktoringowa chce podjąć ryzyko w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić wierzytelności. Stąd mamy faktoring pełny, kiedy wspomniane ryzyko jest podejmowane przez faktora, faktoring niepełny, kiedy ryzyko nie jest podejmowane, oraz faktoring mieszany, kiedy faktor przejmuję ryzyko niewypłacalności dłużnika tylko do określonej kwoty.
Zatem windykacja może w rzeczywistości różnie wyglądać. A co ją łączy z komornikiem? No wła śnie to, że może sprowadzać się do działań prowadzonych przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest komornik. W końcu jego zadaniem jest m.in. ściąganie opłat od dłużników.