8 sierpnia 2014

Obowiązki windykatora

Zawód windykatora i otwieranie firm windykacyjnych stało się popularne w latach dziewięćdziesiątych. Wcześniej tego typu działalnością zajmowały się w Polsce tylko instytucje państwowe.

Podstawowym obowiązkiem windykatora jest przede wszystkim skuteczne odzyskanie nieuregulowanych należności od dłużnika. Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej owy zawód został sklasyfikowany jako praca biurowa, a także obsługa klienta w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności.

Osoby starające się o to stanowisko muszą mieć doświadczenie niezbędne do zapisywania, organizowania, przechowywania i wyszukiwania informacji, a także w sprawach spotkań biznesowych. Firma windykacyjna zwykle opiera swoje działania na pracy dwóch działów. Niższego rzędu call center zatrudnia osoby ubiegające się o spłatę długu telefonicznie. Z kolei windykator terenowy, to osoba prowadząca negocjacje bezpośrednie, twarzą w twarz z dłużnikiem. Do jego kompetencji należy ustalenie warunków spłaty zaległej kwoty i podpisanie ugody. W przypadku, gdy te dążenia nie przyniosą efektów, windykator zmuszony jest przekazać sprawę do sądu. Jego działania bowiem nie mają charakteru prawnego.