Praca windykatora łączy się z wieloma obowiązkami. Jak wszystkie zawody, ma on swoje plusy i minusy.
Zaczynając od aspektów pozytywnych, osoby związane z windykacją mają możliwość nawiązania wielu nowych, ciekawych kontaktów. Może to być niestety również mankament, gdyż nowo poznane osoby mogą okazać się niebezpieczne.
Praca taka jednak daje satysfakcję, ze względu na pomoc w spłacie zadłużenia, a co za tym idzie rozwiązanie problemów dłużnika. Równie istotnym aspektem jest wysoka płaca w owym zawodzie. Skuteczny windykator otrzymuje bardzo dobre wynagrodzenie, ponieważ w firmach windykacyjnych osoby takie są zatrudniane na prowizji.
Poszukując informacji o dłużniku, windykator musi wykazać się nie lada sprytem i talentem, a także pomysłowością i kreatywnością. Pozwala mu to na rozwój osobowości i kompetencji zawodowych. Dodatkowo zapewnia to konieczność zdobywania nowych informacji z zakresu prawa , ekonomii i biznesu.
Niestety, jest również wiele elementów nie przemawiających na korzyść tego zawodu. Po pierwsze, windykator obarczony jest presją czasu i stresem. Jako że musi zmagać się z różnymi ludźmi, towarzyszą mu silne emocje, co wymaga panowania nad sobą. Jego zadaniem jest rozsądzanie sporu między wierzycielem a dłużnikiem, musi się więc liczyć z agresją słowną i fizyczną oraz złym nastawieniem. Zawód windykatora nie cieszy się dobrą sławą w społeczeństwie, warto jednak zmienić postrzeganie windykatora jako złego człowieka i przekonać się jak bardzo pomaga on innym każdego dnia.