Jeżeli myślimy o rozpoczęciu pracy komornika, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Jest to bowiem zajęcie niezwykle trudne i stresujące, łączące się z obciążeniami psychicznymi.
Często jest bowiem posądzany o bezduszność, nieuczciwość i radość z cudzego nieszczęścia. Zdarzają się również w jego pracy sytuacje niebezpieczne, nigdy bowiem nie wiemy, jakie nastawienie ma osoba zadłużona i jak nas potraktuje. W związku z tym, komornik musi cechować się opanowaniem, zdecydowaniem i stanowczością. Jego zajęcie jest podobne do działalności firm windykacyjnych. Opiera się na monitorowaniu długów i ściąganiu ich z osoby zadłużonej.
Komornik najczęściej pracuje samodzielnie. Jego miejscem pracy jest kancelaria komornicza, działająca na rzecz danego Sądu Rejonowego. W związku z tym konieczna jest szczegółowa znajomość prawa, przez osoby piastujące takie stanowiska.
Decydując się na wybór tego zawodu należy pamiętać o tym, że liczba komorników w Polsce jest stosunkowo niewielka i ściśle określona. Miejsce pracy można znaleźć dopiero wówczas, gdy zwolni się jedno z istniejących stanowisk lub Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie decyzję o zwiększeniu liczby miejsc pracy. Ze względu na nieprzewidywalność owego zawodu, często niezbędna jest współpraca z policją.