Sprzedaż wierzytelności polega na przeniesieniu prawa do ściągania długu na inną osobę lub firmę na podstawie umowy przelewu wierzytelności. Mówiąc prościej, dłużnik pozostaje ten sam, jednak zmienia się osoba, którą należy spłacić. Do przelania wierzytelności nie jest potrzebna zgoda dłużnika, jednakże firma, która zbywa wierzytelność musi go o tym poinformować.
Obecnie istnieje wiele możliwości sprzedaży wierzytelności. Mnóstwo firm zajmuje się skupem wierzytelności. Pojawiają się także giełdy, na których można sprzedać, kupić lub nawet wymienić się wierzytelnościami. Bardzo często należności odzyskiwane są przez przedsiębiorców na drodze kompensaty. Możliwe jest to wówczas, gdy wierzyciel jednej firmy jest jednocześnie dłużnikiem innej. Schemat działania jest następujący:
Firma A jest wierzycielem firmy B. Firma B jest winna firmie A 100 tysięcy złotych i jednocześnie jest wierzycielem firmy C. Firma C posiada dług wobec firmy B na kwotę 150 tysięcy złotych.
Firma A widząc problemy ze ściągnięciem długu i jednocześnie potrzebująca pieniędzy korzysta z kompensaty. Z tego względu sprzedaje swoje wierzytelności firmie C po niższej cenie, czyli za kwotę 80 tysięcy złotych.
W tym momencie firma B staje się dłużnikiem firmy C na kwotę 100 tysięcy złotych, jednak nadal pozostaje także jej wierzycielem na kwotę 150 tysięcy złotych. Wynika z tego, że firma C musi spłacić jedynie 50 tysięcy. Jednak dzięki odkupieniu wierzytelności od firmy A po niższej cenie oszczędza ona 20 tysięcy złotych.
Podsumowując firma A otrzymuje natychmiastowo gotówkę. Firma C odkupuje wierzytelności od firmy A oszczędzając na tym i spłaca firmę B.