Odzyskiwanie pieniędzy od dłużników jest bardzo trudnym procesem. Bardzo często mówi się o upadku wielu firm. Duża ich część zaciągnęła pożyczki i kredyty, które nie zostały spłacone. Oczywiście banki bądź inne firmy, które takich pożyczek udzieliły nie chcą być stratne i z tego względu wielu przedsiębiorców postanawia wynająć firmę windykacyjną, dzięki czemu oszczędzają czas i nerwy.
Windykacja polega na wywarciu wpływu na dłużnika, dzięki czemu wywiąże się on w pełni ze wszystkich zobowiązań, jakie zaciągnął wobec wierzyciela. Firmy windykacyjne stosują dwie formy prowadzenia działań:
- w sposób polubowny, który jest bardziej przyjazny dla obu stron. Polega on na monitorowaniu spłat dłużnika oraz informowaniu go o opóźnieniach;
- postępowanie sądowe, do którego firmy windykacyjne uciekają w ostateczności (gdy firma dłużnik zwleka z płatnościami bez podania konkretnej przyczyny). Polega to na uzyskaniu wyroku sądowego lub nakazu zapłaty. Jeżeli zostanie to uzupełnione o klauzulę wykonalności, staje się tytułem wykonawczym, który stanowi podstawę do egzekucji komorniczej.
Etapy postępowania windykacyjnego
1.Powstanie zobowiązania – czyli długu, w wyniku nieopłacania faktur, bądź w przypadku nie uiszczenia zapłaty za towar bądź usługę.
2.Postępowanie polubowne – jest to pierwszy krok ubiegania się przez wierzyciela o swoje pieniądze. W tym przypadku wysyłane są monity bądź inne formy wezwania do spłaty długu. Najczęściej już na tym etapie dochodzi do porozumienia, gdzie dłużnik zobowiązuje się do uregulowania zobowiązań, poprzez podpisanie umowy, w której zawarta jest m.in. forma spłaty i termin.
3.Postępowanie sądowe – przeprowadzane jest wówczas, gdy dłużnik pomimo wysyłanych monitów przez wierzyciela,nie dokonał spłaty. Celem postępowania sądowego jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego, będącego podstawą do dalszego ubiegania się o zwrot długu. Aby postępowanie sądowe w ogóle miało miejsce, bardzo ważne jest sprawdzenie czy zobowiązanie nie uległo przedawnieniu.
4.Postępowanie klauzulowe – odbywa się po złożeniu wniosku przez wierzyciela lub z urzędu. Postępowanie to ma na celu uzyskanie orzeczenia sądu w formie wyroku lub nakazu zapłaty, które opatrzone będą klauzulą wykonalności. Stanowi to podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej.
5.Postępowanie egzekucyjne – za jego początek uznaje się moment złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji przez komornika. Wniosek ten powinien zawierać dokładny opis czynności, które zostaną podjęte przez komornika w celu egzekucji zadłużenia.