8 stycznia 2014

Sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych

Aby zabezpieczyć transakcję należy użyć metod prawnych, które będą skutecznie ograniczać ryzyko, przy stosunkowo niskich kosztach. Istnieje kilka podstawowych sposobów na ochronę wierzytelności.

Hipoteka – ustanowienie rzeczowego prawa na nieruchomości, która jest w posiadaniu dłużnika lub wskazanej przez niego osoby trzeciej, na rzecz wierzyciela w postaci aktu notarialnego. Taki akt wpisany jest do księgi wieczystej.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie – umowa o przeniesienie na wierzyciela określonej własności dłużnika (np. motoru) z zastrzeżeniem, że w przypadku terminowego spłacenia długu, przeniesienie traci moc, a dłużnik z powrotem staje się właścicielem.

Prawo zastawu – zastaw może być ustanowiony na rzeczach ruchomych i prawach. Umożliwia ono wierzycielowi żądanie zaspokojenia wierzytelności z rzeczy obciążonej, bez względu na to, czyją własnością jest ona w danym momencie. Ponadto wierzyciel, którego wierzytelność została zastawiona, może żądać jej zaspokojenia przed wierzycielami osobistymi dłużnika.

Poręczenie – dzięki umowie poręczenia wierzyciel zyskuje osobę, która spłaci dług na wypadek, gdyby nie uczynił tego dłużnik. Poręczyciel odpowiada w takim przypadku całym majątkiem: teraźniejszym oraz przyszłym.

Weksel – wyraża bezwarunkowe zobowiązanie wystawcy lub osoby przez niego wyznaczonej do zapłacenia określonej sumy podmiotowi wskazanemu w dokumencie (w konkretnym miejscu i terminie).