9 stycznia 2014

Przełamanie stereotypu windykatora

Postawny mężczyzna w wieku 30-40 lat, charakteryzujący się stanowczością i bezwzględnością w ściąganiu należności od dłużników. Tak, przez większość Polaków, postrzegany jest windykator. Jaki jest naprawdę?

Windykatorami najczęściej są osoby wykształcone w dziedzinach prawa lub ekonomii. Posiadają wiedzę na temat negocjacji oraz psychologii, dzięki czemu są w stanie prowadzić skuteczne rozmowy. Warto dodać, że windykatorzy działają z pozytywnym nastawieniem zarówno do wierzyciela, ale także do dłużnika. Biorą pod uwagę jego sytuację, dlatego wykazują się otwartą postawą. Proponują mu ustalenie planu spłaty zadłużenia bądź własną pomoc w przypadku odzyskania jego należności.

Coraz częściej na tym stanowisku pracują kobiety. Dzięki naturalnej empatii wykazują wysoki poziom zrozumienia wobec problemów.

Pracownicy firmy windykacyjnej, pomimo prowadzenia typowych i polubownych czynności, bardzo często spotykają się obelgami, oskarżeniami czy pogróżkami. Takie zachowanie ze strony dłużników to najczęściej przejaw złych intencji oraz tego, że z pełną świadomością nie spłacają swoich zobowiązań.

Niektóre firmy od kilku lat starają się ocieplić wizerunek windykatora, organizując akcje społeczne, na których nawołują do spłaty długów lub negocjowania z ich pracownikami formy czy terminu oddania należności. Opracowano również Zasady Dobrych Praktyk Windykacyjnych, które m.in. zabraniają stosowania siły lub gróźb czy rekwirowania przedmiotów.