Obecność na czarnej liście dłużników w rejestrach jest dużą przeszkodą zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy. Istnieje możliwość, aby dane dłużnika zostały usunięte, a tym samym, aby jego wiarygodność została przywrócona. Jedynym sposobem na skorzystanie z tej możliwości jest całkowita spłata długu. Co ważne, nie ma wyjątków od tej reguły.
Dane dłużnika mogą przebywać w rejestrze przez nawet dziesięć lat, jeśli zostały zgłoszone przez wierzyciela, a ten nie otrzymał pieniędzy. Jeśli jednak zobowiązania finansowe zostały uregulowane i jest to poświadczone odpowiednim dokumentem, wierzyciel ma obowiązek usunięcia danych dłużnika z rejestrów. Jest to umotywowane zapisem w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. z 09.04.2010 nr 81 poz. 530). Niezastosowanie się do tego przepisu skutkuje grzywną dla wierzyciela w wysokości 30 tysięcy złotych.
W przypadku niesłusznego zapisu w rejestrze osoba fizyczna, czy firma, mają prawo ubiegać się o usunięcie z listy, motywując swój wniosek dokumentacją potwierdzającą wierzytelność i płynność finansową w sprawie terminowości w regulowaniu zobowiązań.