13 października 2014

Etapy windykacji

Czasem nawet chwilowe problemy finansowe mogą sprowadzić na nas problemy. W przypadku zaległych wpłat pojawia się możliwość, że skontaktuje się z nami kancelaria windykacyjna. Jak wyglądają kolejne etapy jej działalności?

Początkowo proces windykacji długów polega na rozmowach z dłużnikiem. Wysyła się do niego monity, albo w inny sposób powiadamia się go o wezwaniu do zapłaty. Windykator stara się ustalić, czy windykacja może zostać przeprowadzona prawidłowo. Sprawdza, czy istnieją środki z których dłużnik jest w stanie spłacić dług, a także pokryć opłatę postępowania windykacyjnego.

Jeśli wszystko się zgadza, rozpoczyna się postępowanie polubowne. Dłużnikowi zostaje złożona propozycja dobrowolnej spłaty zadłużenia oraz zazwyczaj oferuje się mu podzielenie długu na raty. Podjęcie współpracy i znalezienie wspólnego rozwiązania, sprawia, że postępowanie często zostaje zamknięte na tym etapie.

Gdyby jednak nie doszło do ugody, dochodzi do zebrania materiałów potwierdzających zaleganie opłat, zwanych postępowaniem sądowym. Na ich podstawie kancelaria windykacyjna uzyskuje prawomocny tytuł wykonawczy.

Po ostatniej, nieudanej próbie współpracy z dłużnikiem, powstaje wniosek o wszczęcie postępowania klauzulowego, dzięki któremu sprawa trafia do komornika. Dochodzi do postępowania egzekucyjnego, w czasie którego kancelaria sprawdza, czy egzekutor wykonuje pracę prawidłowo, według opisu we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Jeśli tak było, pieniądze wracają do wierzyciela razem z odsetkami oraz zwrotem kosztów sądowych.

Czas oraz dynamiczność procesu windykacji długów są różne w zależności od zachowania dłużnika. W przypadku wszczęcia procedury egzekucyjnej, może trwać ona nawet kilka lat.