25 lipca 2014

Czym są wierzytelności?

Wierzytelności są to uprawnienia wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia świadczenia pieniężnego lub rzeczowego. Składać się może z jednego lub wielu roszczeń i dotyczyć wszelkich przychodów pochodzących z obrotu gospodarczego. Są to na przykład pieniądze za wykonane usługi, wpłacone zaliczki, rozliczenia z budżetem czy pracownikami.

Wierzytelność jest często mylona z długiem. Tak naprawdę są to pojęcia przeciwstawne. Dług określa pozycję wierzyciela, bowiem jeżeli na pewnej osobie ciąży dług, jest to wierzytelność w stosunku do osoby drugiej. Niektóre wierzytelności mają pierwszeństwo zaspokojenia nad innymi. Są to na przykład wierzytelności Skarbu państwa, korzystające z różnych form zabezpieczenia i egzekucji. Windykacją długów i wierzytelności zajmują się najczęściej firmy windykacyjne.
Wyróżniamy różne rodzaje wierzytelności, np. bankową czy ubezpieczeniową. Bankowa związana jest z czynnościami bankowymi, np. udzielanie kredytów czy gwarancji bankowych, przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzeniem rachunków tych wkładów. Z kolei wierzytelności ubezpieczeniowe opierają się na stosunku prawnym ubezpieczenia, w którym wierzycielem jest zakład ubezpieczeń, a dłużnikiem ubezpieczający lub osoba trzecia, np. sprawca szkody.