20 maja 2014

Kancelaria windykacyjna

Kryzys gospodarczy niesie za sobą nowe problemy finansowe firm. Kontrahenci wykorzystują niską stabilność przedsiębiorstw i zalegają z płatnościami. Dlatego też powstają nowe kancelarie, które zajmują się sprawami windykacyjnymi.

Problem w wyborze kancelarii windykacyjnej jest następujący - ludzie boją się, że trafią na taką, która nie zdoła rozwiązać problemów firmy. Przyczyną takiej obawy może być to, że kancelaria jest nowa na rynku, nie ma wyrobionej opinii, nie stała się jeszcze konkurencyjna.

Jeśli zależy nam na dobrym rozstrzygnięciu sprawy oraz na tym, aby nasze dokumenty zostały napisane w sposób rzetelny i szybki musimy brać pod uwagę te biura windykacyjne, które istnieją na rynku już od dłuższego czasu. Warto również kierować się informacjami jakie zdołamy pozyskać na ich temat np. w zakresie usług jakie pełni pierwszorzędnie. Jeśli jej usługi prawno-cywilne są jak najbardziej dobre i godne polecenia to możemy być pewni, że usługi windykacyjne również takie będą. Dlatego należy uważać na biura niesprawdzone lub takie, które nie cieszą się pochlebną opinią.
Firmy mające problem z kontrahentami i odzyskiwaniem należności stają się łatwym kąskiem dla takich nowicjuszy. Jednak zdecydowana większość nastawiona jest na faktyczną pomoc niż na obrabianie firm z ich oszczędności.

Głównym plusem takich kancelarii jest fakt, że skierowanie do nich sprawy o roszczenie należności jest sporo tańsze od wprowadzania sprawy na drogę sądową. Często też bardziej skuteczne, dlatego że dłużnik mający do czynienia bezpośrednio z kancelarią windykacyjną może domyślić się, że kancelaria ta chce przede wszystkim szybkiego odzyskania należności, a nie długotrwałego postępowania, jakie toczy się w sądzie. Kancelarie windykacyjne stawiają przede wszystkim na efektywność i szybkość odzyskiwania zaległych płatności dla ich klienta.

19 maja 2014

Monit windykacyjny

Monit windykacyjny jest jednym z podstawowych narzędzi w rękach windykatorów. Odpowiednio przygotowany monit i wysłany w określonym czasie może okazać się niezwykle skuteczny. Gdyby jednak tak nie było i zostałyby wyczerpane jużwszystkie sankcje, które można było zastosować w odniesieniu do dłużnika, a on w dalszym ciągu zalega z płatnościami, wówczas wierzyciel może skierować sprawę do sądu. Obowiazkiem wierzyciela jest dołączenie do pozwu kopii wezwania do zapłaty. By sąd uznał monit za ważny musi być on wysłany listem poleconym, należy zachować dowód nadania tego listu. Dobrym rozwiązaniem jest wysłanie monitu listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Należałoby pamiętać o tym, aby monit zawierał główne elementy, które będą go czynić jasnym i czytelnym dla dłużnika. Jest to pisemne żądanie skierowane do dłużnika, w którym wierzyciel domaga się spełnienia określonego świadczenia we wskazanym (w tym monicie) terminie, w sposób w nim określony (np. wpłata na wskazane konto) i zapowiedź sankcji na wypadek nie spełnienia świadczenia. Przy zapowiedzi sankcji należy mieć na uwadze przypadek, w którym tę sankcję będziemy w stanie wprowadzić. Musimy być świadomi tego, że zapowiedziana sankcja zostanie zrealizowana. Wtedy monit okaże się skuteczny. Jeśli jednak tak nie będzie to rzeczywiście wysłane do dłużnika wezwanie do zapłaty stanie się nic nie znaczącą zwykłą kartką papieru, a wierzyciel przez brak konsekwencji stanie się mało wiarygodny. Dłużnik po prostu nie będzie respektował wszelkich prób wierzyciela, zmierzających do odzyskania wierzytelności. W monicie najlepiej stosować krótkie zdania, w tonie raczej łagodnym. Należy używać proste, jasne słowa. W pismie najlepiej stosować, krótkie, 2 - 3 zdaniowe akapity. W monicie należy dokładne określić wierzyciela (nazwa firmy, adres) oraz jasno wskazać dłużnika.

13 maja 2014

Koszty windykacji poniesie dłużnik

Z ostatnich badań rynku wynika, że problem zatorów finansowych stał się mniej uciążliwy dla przedsiębiorców. Nieterminowa płatność należności hamuje rozwój przedsiębiorstw i ich kondycję finansową. Nowością na rynku windykacji jest możliwość obciążenia dłużnika wszelkimi kosztami jakie wierzyciel poniósł by odzyskać swoje pieniądze. Takie podejście do sprawy powinno wpłynąć na popularność wszelkiego rodzaju usług windykacyjnych.

Niezależnie od zakresu podjętych działań i kwoty roszczenia wierzyciel może domagać się od dłużnika równowartości 40 euro jako zryczałtowanych kosztów windykacji. Wierzyciel może również żądać spłaty kosztów, które przekraczające tą kwotę. Przedsiębiorcy, którzy na co dzień korzystają z pomocy windykatorów przyznają, że możliwość obciążenia dłużnika kosztami windykacji to realna pomoc dla wierzycieli. Wprowadzona ustawa zlikwidowała podstawową barierę w korzystaniu z usług, którą stanowiły dotąd ich koszty.Co ważne, wydatki, których chcemy dochodzić od dłużnika muszą zostać faktycznie poniesione. Nie można się ich domagać z góry, a dopiero po okazaniu dowodu opłacenia.

12 maja 2014

Monit

Wezwanie do zapłaty stanowi jedno z głównych narzędzi windykacyjnych. Procedury windykacyjne przewidują w pierwszej kolejności wysyłanie właśnie monitów – obok rozmowy telefonicznej i wizyty windykatora.

Poprawnie zredagowany monit i wysłany w odpowiednim czasie może okazać się skuteczny. W przypadku gdyby pisemne monity okazały się bezskuteczne, przy składaniu wniosku do sądu wierzyciel musi dołączyć kopię wezwania do zapłaty.

Monit powinien wysłany listem poleconym i należy zachować dowód nadania tego listu, dobrze jest wysłać list polecony z potwierdzeniem odbioru – stanowi to wówczas niepodważalną dokumentację.
Monit musi zawierać główne elementy, które będą go czynić jasnym i czytelnym dla dłużnika. Powinien zawierać takie informacje jak: źródło zadłużenia, termin i oczekiwana forma spłaty, konsekwencje niedopełnienia formalności.

Cechy poprawnie zredagowanego monitu:
- krótkie zdania, w łagodnym tonie,
- proste sformułowania,
- krótkie akapity
- jasno określony wierzyciel oraz dłużnik