Windykacja długów jest coraz powszechniejsza w naszym kraju. Ostatnie lata okazały się być bardzo owocne jeżeli chodzi o akcje windykacyjne. Windykacją długów nazywamy dochodzeniem do odzyskania pieniężnego lub rzeczowego świadczenie dłużnika na rzecz wierzyciela. Istnieją 4 rodzaje windykacji długów: sądowa, polubowną, komorniczą oraz karną. Windykacja sądowa, komornicza i karna jest znacznie rzadsza niż polubowna.
Windykacja polubowna odbywa się bez udziału organów państwowych. Przede wszystkim odzyskiwaniem należności zajmują się firmy windykacyjne. Do ich innych zadań należy: wycena należności, nadzór procesów sądowych oraz zarządzanie wierzytelnościami.
Najczęściej poprzez spółkę zajmującą się doprowadzeniem do uregulowania długu dochodzi do ugody. W prawie polskim ugoda jest regulowana przez art. 917-918 Kodeksu cywilnego. Poprzez podpisanie ugody z firmą windykacyjną osoba zadłużona ma możliwość negocjowania sposobu spłaty długu. Spółka często proponuje w ramach ugody rozłożenie spłaty na raty, co jest korzyścią dla dłużnika.
Organ trudniący się odzyskiwaniem długów, wierzytelności, należności od osób zobowiązanych do ich uregulowania to Firma windykacyjna. Spółki te stosują tylko takie procedury, które są całkowicie zgodne z obowiązującym prawem (nie ma prawa zastraszać, nachodzić, bić ani szantażować dłużnika).