21 lipca 2014

Kiedy sąd nie pomaga…

Powszechnie wiadomo, że polskie sądownictwo nie zawsze działa szybko i skutecznie. Z tego właśnie powodu, duża część firm, które nie otrzymują zapłaty za dostarczone kontrahentom towary, decydują się nie angażować w spory sądowe. Tu pojawiają się firmy windykacyjne.

Są zdecydowanie szybszym sposobem na odzyskanie długów. Windykacja należności polega na doprowadzeniu do spłaty przez wierzyciela zobowiązań, przy użyciu różnych środków. Warto zaznaczyć, że jest to rozwiązanie całkowicie legalne, uznawane przez polskie prawo.

Na początku procesu ściągania należności, firma windykacyjna powinna wysłać do osoby zadłużonej informację, że podjęte zostały wobec niej działania windykacyjne. Ma to najczęściej formę wezwania do zapłaty. Musi zawierać podstawowe dane wierzyciela, kwotę należną do zapłaty, oraz tytuł prawny, z którego wynika obowiązek zapłaty.
Oprócz tego, firma może wezwać do polubownego załatwienia sporu, a także zaproponować rozłożenie spłaty długu na raty. Jeżeli te działania dojdą do skutku, kwota uzyskana od dłużnika powinna trafić na konto klienta, nie firmy windykacyjnej. Osoba zadłużona ma obowiązek zostać poinformowana na temat ewentualnych konsekwencji, w razie nie uregulowania należności. Może to być skierowanie sprawy do sądu, wiążące się z dodatkowymi kosztami dla dłużnika, choćby na opłacenie komornika, w przypadku przegrania sprawy.