1. Nikt nie może przestąpić progu Twojego domu bez Twojej zgody - zgodnie z obowiązującym prawem wejście do ogrodzonej posesji, czy miejsca zamieszkania bez zgody jego właściciela jest przestępstwem. Jeśli pod naszymi drzwiami pojawi się windykator chcący odzyskać wierzytelności to musimy pamiętać,że nie mamy obowiązku wpuszczenia go na naszą posesję, czy do naszego domu. Jeśli windykator siłą wtargnie do naszego miejsca zamieszkania możemy wezwać policje i zgłosić zaistniały fakt do firmy windykacyjnej.
2. Nikt nie może na Ciebie krzyczeć – przedstawiciel firmy windykacyjnej nie ma prawa podnosić na Ciebie głosu, wykonuje on swoją pracę i obowiązuje go kodeks etyczny przygotowany przez polski związek windykacji. Jeśli w Twoim odczuciu windykator naruszył obowiązujące go zasady poproś o jego dane osobowe i niezwłocznie o zaistniałym fakcie poinformuj firmę windykacyjną.
3. Nie bój się – nie obawiaj się rozmowy z windykatorem, nie może on w żaden sposób zmusić Cię byś spłacił długi, czy żebyś podpisał ugodę dotyczącą spłaty zadłużenia. Jeśli boisz się rozmawiać możesz powołać pełnomocnika, który w Twoim imieniu będzie rozmawiał z wierzycielami.
4. Nagrywaj i rejestruj – jeśli masz możliwość wszelkie kontakty z windykatorem nagrywaj, o fakcie nagrywania musisz przedstawiciela firmy windykacyjnej poinformować przed rozpoczęciem właściwej rozmowy. Jeśli tego dokonasz to zyskasz pewność, że podczas rozmowy windykator będzie przestrzegał obowiązujących go bardzo rygorystycznych zasad.
5. Negocjuj i bądź szczery – nie bój się przedstawiać swoich pomysłów dotyczących spłaty wierzytelności, negocjuj warunki spłaty, jasno określ swoje możliwości finansowe, nie musisz zgadzać się na warunki jakie przedstawia firma windykacyjna. Jedną z najważniejszych zasad to musisz być szczery, nie wprowadzaj windykatora w błąd bo z pewnością prędzej czy później się to wyda (zapewne prędzej) i stracisz wiarygodność w oczach firmy windykacyjnej.