31 stycznia 2012
Windykacja
Działania windykacyjne podejmowane w procesie windykacji polubownej mają na celu uzyskanie spłaty należności przy minimalizacji kosztów związanych z podejmowanymi działaniami. Gdy dłużnik ureguluje swoje długi przed skierowaniem sprawy do sądu uniknie kosztów jakie powstają przy dochodzeniu roszczeń takich jak koszty związane z wpisem sądowym, koszty działań komornika. Wierzyciel musi zdecydować o sposobie odzyskania swoich należności. Kiedy dłużnik jest wiarygodnym partnerem handlowym, a jedynie przejściowe kłopoty spowodowały utratę przez niego płynności finansowej wierzyciel może zdecydować się na rozłożenie spłaty należności w ratach lub prolongować termin wymagalności należności, wszystko po to by nie stracić kontrahenta. Proces odzyskiwania długu można przekazać dowolnej firmie windykacyjnej, która w imieniu wierzyciela podejmie działania związane z windykacja długów. Jeżeli dłużnik nie wyraża chęci porozumienia co do spłaty zobowiązania, nie wywiązuje się z kolejnych terminów lub kwestionuje zobowiązanie, niezbędne staje się sądowe dochodzenie roszczeń.
23 stycznia 2012
Współpraca z firmą windykacyjną
Strategia działań windykacyjnych podejmowanych przez firmę windykacyjną jest ustalana z wierzycielem. Przy ustalaniu warunków przedstawiciel firmy windykacyjnej przeprowadza rozmowę z wierzycielem, jej celem jest ustalenie czy dopuszczalna jest spłata zadłużenia w ratach, czy kierować sprawę do sądu po wyczerpaniu się metod windykacji polubownej. Firmy windykacyjne oferują codzienne raportowanie podjętych działań oraz ich efekty. Wierzyciel i firma windykacyjna na bieżąco informują się wzajemnie o wpłatach dłużników. Duże firmy obsługujące wielu klientów bardzo często współpracują z kilkoma firmami windykacyjnymi, prowadzą ich ranking, który decyduje o ilości przydzielanych spraw. Powszechne jest nie pobieranie opłat wstępnych, opłaty pobierane są jedynie w przypadku odzyskania przez firmę windykacyjną całości bądź części zadłużenia. Kwoty, których nie udało się odzyskać firmie windykacyjnej, nie są obciążone prowizją. Ustalenie dokładnych zasad współpracy z firmą windykacyjną jest bardzo ważne dla wierzycieli, gdyż klienci bardzo często utożsamiają windykatora z firmą, wobec której zaistniał dług. Najczęściej jest bowiem tak, że wierzyciel chce odzyskać swoją należność, ale jednocześnie nie chce stracić klienta.
10 stycznia 2012
Windykacja
Windykacja jest procesem rozłożonym w czasie, składa się z szeregu różnorodnych działań prowadzonych przy wykorzystaniu narzędzi windykacyjnych. Kolejne etapy windykacji są uruchamiane w przypadku, gdy wcześniej nie uda się odzyskać wierzytelności od dłużnika. Uregulowanie zobowiązania, zawarcie ugody, ustalenie harmonogramu spłaty powoduje wstrzymanie procedur windykacyjnych.
Proces windykacji można podzielić na cztery etapy:
Proces windykacji można podzielić na cztery etapy:
- monitoring należności – są to działania prowadzone przez firmy windykacyjne przed terminem spłaty lub też krótko po tym terminie. W głównej mierze są to działania prewencyjne, które mają zapewnić terminową spłatę a także ograniczają problem nieregulowanych należności w przyszłości.
- windykację przedsądową (polubowną) – jej celem jest podpisanie ugody między dłużnikiem a firmą windykacyjną, której efektem będzie ustalony harmonogram spłaty zadłużenia dostosowany do możliwości finansowych dłużnika
- windykację sądową i egzekucyjną – polega na prowadzeniu w imieniu wierzyciela działań sądowych oraz nadzorowaniu i koordynacji działań komorniczych w czasie prowadzonej egzekucji.
- windykację po bezskutecznej egzekucji komorniczej - polega na okresowym „odłożeniu” sprawy i powrocie do niej po kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu miesiącach.
Subskrybuj:
Posty (Atom)