6 października 2010

Sposoby windykacji

Windykacja należności polega na dochodzeniu własności za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Wierzyciel ma obowiązek prowadzenia negocjacji, czyli działań monitujących dłużnika, które mają doprowadzić do spłaty zadłużenia – jest to windykacja polubowna. W przypadku niepowodzenia na tym etapie oraz braku chęci współpracy ze strony dłużnika istnieje możliwość wkroczenia na drogę sądową – wierzyciel ma prawo uzyskania sądowego nakazu zapłaty, który uzupełniony w klauzulę wykonalności jest podstawą do egzekucji komorniczej. W takich sytuacjach jest to tzw. windykacja sądowa.
Windykacja polubowna ogranicza się do monitowania dłużnika zalegającego ze spłatą długu. Jest to sposób, który w niektórych przypadkach skutkuje, ponieważ osoby prowadzące działalność nierzetelnie widząc pismo od firmy windykacyjnej, skłonni są do polubownego rozwiązania powstałego z ich winy problemu. Prawo nie zabrania kontaktów z dłużnikiem w celu odzyskania należności oraz nie reguluje sposobu kontaktu ani częstotliwości upominania.
Zawarte porozumienie w formie ugody z dłużnikiem poza salą sądową ma moc wiążącą, a postanowienia zawarte w ugodzie należy realizować. Na tym polu mamy szerokie pole manewru, bowiem możemy uzgodnić z dłużnikiem sposób i termin spłaty długu. Może to być płatność ratalna w określonym terminie. Należy także mieć na uwadze wykazywanie dobrej woli dłużnika w sytuacji, gdy ma problemy finansowe. Brak ustępstw może zmniejszać szanse na odzyskanie całej należnej kwoty.
Windykacja sądowa następuje w chwili braku chęci polubownego rozwiązania problemu przez dłużnika. Kluczowym w tej windykacji jest zdobycie sądowego nakazu spłaty z klauzulą wykonalności. Nakaz spłaty umożliwia przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Proces egzekucji powinien nadzorować pełnomocnik z firmy windykacyjnej, który czuwa nad prawidłowym jej przebiegiem.